

Często jesteśmy pytani, czy z namiotu z pompowanym stelażem może schodzić powietrze. Pytanie logiczne, ponieważ pompowany stelaż może nie brzmieć tak zaufanie, jak rurki stelaża namiotu. Na szczęście możemy zapewnić, że nadmuchiwany namiot jest niezawodny, a z tub powietrznych nie schodzi tak łatwo powietrze. Zawsze jednak zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których następuje nieszczelność tuby powietrznej, zwanej też airtube. Na szczęście można temu szybko zaradzić.
Prawie każda tuba powietrzna składa się z węża wewnętrznego i zewnętrznego. Wąż wewnętrzny jest nadmuchiwany i można go porównać do balonu. Jest w nim bowiem powietrze. Wąż zewnętrzny stanowi pokrowiec ochronny. Chroni on wąż wewnętrzny i zapewnia, że zachowuje on swój odpowiedni kształt. Jeśli z tuby powietrznej ucieka powietrze, to przyczyna leży zawsze po stronie węża wewnętrznego.

Nieszczelność zaworu
Najczęściej przydarza się nieszczelność zaworu. W takiej sytuacji należy wymienić zawór i w większości przypadków problem zostaje tak rozwiązany.
- Krok 1: Usuń nieszczelny zawór z tuby.
- Krok 2: Załóż nowy zawór.
Nieszczelność węża wewnętrznego
Jeśli jednak jest dziura w wężu wewnętrznym, to można ją łatwo załatać za pomocą specjalnej łatki naprawczej:
- Krok 1: Wyjmij wąż wewnętrzny z pokrowca ochronnego i delikatnie go napompuj, aby znaleźć nieszczelność.
- Krok 2: Jeśli nie można od razu zlokalizować dziury, to można także przytrzymać wąż pod wodą. Gdy tylko zobaczysz pęcherzyki powietrza, będzie wiadomo, gdzie jest nieszczelność.
- Krok 3: Po znalezieniu dziury, całkowicie osusz tubę powietrzną.
- Krok 4: Oczyść powierzchnię w pobliżu dziury wacikiem nasączonym alkoholem.
- Krok 5: Przyklej łatkę do dziurę.
- Krok 6: Włóż wąż wewnętrzny z powrotem do pokrowca ochronnego i napompuj go.
Nasz specjalista Wessel pokaże Ci to wszystko w tym filmie:
Szukasz więcej informacji na temat namiotów z pompowanym stelażem? Przeczytaj zatem nasz blog: Jak korzystać z namiotu z pompowanym stelażem?