przed namiotem z tubami powietrznymi stoi osoba zapinająca zrolowany materiał na pętelkę

Jeżeli rozbijałeś choć raz namiot z rurkami, to masz już trochę wprawy i okazuje się to nie takie trudne. Ale jeśli rozstawienie tradycyjnego namiotu sprawia jednak kłopot, to praktycznym rozwiązaniem może być namiot z pompowanym stelażem, który pozwoli zaoszczędzić czas. W tym blogu opowiemy z czego składa się namiot nadmuchiwany, jak go rozłożyć i złożyć oraz jakie są jego zalety i wady.

rozstawiony namiot tunelowy

Z czego składa się namiot z pompowanym stelażem?

Namiot z pompowanym stelażem nie ma prętów ani rurek. Zamiast tego w namiocie znajdują się tuby powietrzne. Tuby te są już zamocowane w poszycie namiotu. Dzięki temu namiot z pompowanym stelażem jest znacznie szybszy i łatwiejszy w rozłożeniu niż namiot z tradycyjnym stelażem. Tuby powietrzne można napompować za pomocą dołączonej pompki ręcznej lub specjalnie dostępnej do tego celu pompki elektrycznej. Tuby powietrzne są bardzo mocne, znacznie mocniejsze niż pręty z włókna szklanego. Jeśli tuba ulegnie uszkodzeniu, można ją łatwo wymienić. Można ją porównać do dętki w kole rowerowym. Ponieważ nadmuchiwany namiot nie ma prętów ani rurek, jest on często lżejszy, co również ułatwia transport.

Nadmuchiwane tuby poruszają się wraz z wiatrem. Jeśli wiatr będzie mocniej wiał, nic się tutaj nie złamie. Wydarzy się to szybciej w przypadku prętów z włókna szklanego, więc nadmuchiwany namiot jest pod tym względem wytrzymalszy.

Jak rozłożyć i złożyć namiot z pompowanym stelażem?

Kolejną zaletą namiotu z pompowanym stelażem jest łatwość jego rozkładania i składania. Do rozłożenia tradycyjnego namiotu tunelowego potrzebne są co najmniej 2 osoby, w przypadku namiotu nadmuchiwanego można go łatwo rozstawić samodzielnie w krótkim czasie. Do każdego pompowanego namiotu dołączona jest ręczna pompka (jest to rodzaj dużej pompki rowerowej), którą podłączamy do zaworów znajdujących się na zewnątrz namiotu. W bardziej luksusowych nadmuchiwanych namiotach wszystkie tuby powietrzne są ze sobą połączone. Oznacza to, że można napompować cały stelaż namiotu korzystając z jednego zaworu. Przy prostszych modelach namiotów trzeba pompować tuby jedna po drugiej.


Składanie nadmuchiwanego namiotu jest również bardzo łatwe dzięki specjalnym zaworom wypompowującym powietrze. Po otwarciu zaworu, powietrze bardzo szybko ulatuje ze stelaża. Teraz można złożyć namiot i wycisnąć z tub ostatnie powietrze tak, jak robi się to przy składaniu dmuchanego materaca. W tym filmiku pokazujemy, jak złożyć nadmuchiwany namiot:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak krok po kroku składać namiot z pompowanym stelażem, to przeczytaj nasz blog: Jak złożyć namiot z pompowanym stelażem?

Naprawa

Jeśli w tubie powietrznej niespodziewanie dojdzie do przebicia, można ją łatwo naprawić za pomocą specjalnych zestawów naprawczych, tak samo jak naprawia się dętkę rowerową. Jeżeli tuba powietrzna ulegnie uszkodzeniu, często można ją łatwo wymienić. W bardziej zaawansowanych modelach z jednym zaworem, istnieje możliwość rozłączenia rurek od siebie za pomocą specjalnych kraników. Dzięki temu nie trzeba wymieniać całej konstrukcji powietrznej, a wystarczy wymiana jednej tuby.

O tym, jak naprawić tubę powietrzną, przeczytasz na naszym blogu: Jak naprawić tubę powietrzną w namiocie?.

Zalety

  • Bardzo szybki i łatwy do rozstawienia.
  • Lżejszy w porównaniu do tradycyjnych namiotów tunelowych.
  • Rurki namiotowe się nie połamią ani się nie zgubią.
  • Tuby powietrzne poruszają się wraz z wiatrem, co oznacza, że ​​są mniej obciążone i ostatecznie lepiej wytrzymują burze i silne podmuchy wiatru.

Wady

  • Pompka jest zwinięta w materiał namiotu, co sprawia, że ​​rozmiar opakowania jest nieco większy. Przez to ​​namioty te mniej nadają się na wakacje rowerowe. Ale tym bardziej na rodzinne wakacje.
  • Ponieważ tropik, podłoga i namiot wewnętrzny są ze sobą połączone, nie ma możliwości podzielenia namiotu na kilka paczek. Dlatego zapakowanie namiotu do samochodu może być mniej praktyczne.
  • Przy ciepłej pogodzie tuby powietrzne rozszerzają się. Przy temperaturze powyżej 25 stopni zalecamy zatem słabsze napompowanie tub powietrznych, aby zapobiec zbyt dużemu ciśnieniu wewnątrz.

Podziel się tym artykułem: