![dwaj mężczyźni przy napiętych linkach namiotowych](https://www.obelink.pl/media/magefan_blog/banner-tent-opzetten.jpg)
![author image](https://www.obelink.pl/media/magefan_blog/Obelink_wit-blauwe_bg3.png)
Rozbicie namiotu to nie tylko kwestia przeciągnięcia kilku rurek przez materiał namiotu i jego naciągnięcie. Jest wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowań oraz ustawiania i napinania namiotu. W tym blogu wyjaśniamy krok po kroku, jak rozbić namiot.
Uwaga: ten blog dotyczy rozstawiania namiotu tunelowego. Kroki 1, 2, 3 i 5 dotyczą również innych typów namiotów.
- Sprawdź swój sprzęt kempingowy
- Sprawdź swoje miejsce kempingowe
- Połóż podłogę
- Rozłóż namiot na podłodze
- Umieść namiot od zawietrznej strony
- Wepchnij rurki we właściwe im tunele
- Podnieś namiot
- Naciągnij namiot
Przygotowanie do rozbicia namiotu
Krok 1: Sprawdź swój sprzęt kempingowy
Zanim wyruszysz na kemping, zawsze sprawdź, czy wszystko jest kompletne i w porządku, aby nie spotkały Cię żadne niespodzianki podczas rozstawiania namiotu. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy masz odpowiednie śledzie, ponieważ rodzaj potrzebnych śledzi jest różny w zależności od rodzaju podłoża.
Krok 2: Sprawdź swoje miejsce kempingowe
Po przybyciu na kemping i znalezieniu swojego miejsca, sprawdź, czy na ziemi nie ma nic, co mogłoby uszkodzić podłogę. Usuń wszystkie gałązki, kamienie i inne przedmioty, które mogłyby uszkodzić namiot.
![osoba rozkłada namiot na ziemi](https://www.obelink.pl/media/wysiwyg/blog/Hoe_kan_ik_een_tent_opzetten/b-tent-opzetten-2.jpg)
Rozbijanie namiotu
Rozbijanie namiotu
Rozsądnie jest umieścić pod namiotem podłogę. Zapobiega to zabrudzeniu namiotu i zapewnia dodatkową izolację.
Krok 4: Rozłóż namiot na podłodze
Gdy podłoga będzie już na swoim miejscu, możesz rozłożyć na niej namiot. Zadbaj o to, aby podłoga nie wystawała poza namiot. W przeciwnym razie, podczas deszczu, woda może przedostać się do namiotu przez podłogę, a Ty oczywiście nie chcesz mieć mokro w środku.
Krok 5: Umieść namiot od zawietrznej strony
Rozstawiając namiot, upewnij się, że wejście do namiotu nie będzie ustawione w kierunku, skąd najczęściej wieje wiatr. Przy silnym wietrze ryzyko szkód jest większe, ponieważ wiatr może łatwo wpaść do namiotu.
Krok 6: Wepchnij rurki we właściwe im tunele
Jeśli masz namiot z rurkami, to następnym krokiem jest wsunięcie rurek namiotowych we właściwe tunele. Pamiętaj, aby wepchnąć rurki przez tunele, a nie je ciągnąć. Podczas ciągnięcia rurki z włókna szklanego gumka się rozciąga i może pęknąć.
Krok 7: Podnieś namiot
Przymocuj namiot z tyłu dwoma śledziami do podłoża. Otwórz drzwi namiotu, aby powietrze mogło dostać się do wnętrza. Ułatwia to podnoszenie namiotu. Następnie zabezpiecz namiot jedną linką. Gdy namiot znajdzie się w pozycji pionowej, możesz ponownie zamknąć drzwi namiotu.
![wbijanie śledzi namiotowych](https://www.obelink.pl/media/wysiwyg/blog/Hoe_kan_ik_een_tent_opzetten/b-tent-opzetten.jpg)
Prawie gotowe
Krok 8: Naciągnij namiot
Najpierw zabezpiecz rogi podłogi. Następnie zamocuj pozostałe pętelki napinające. Przymocuj je prosto przy podłodze. Po całkowitym przymocowaniu podłogi, przejdź do zewnętrznego materiału namiotu. Najlepiej zawsze napinać wzdłuż szwu. Ważne jest, aby przy zamkach błyskawicznych napinać krzyżowo. Dzięki temu zdejmujesz większość napięcia z zamków, co sprawia, że będą służyły dłużej. Również w tym przypadku napinaj linki odciągowe zgodnie ze szwem. Zwróć uwagę, aby nie napinać ich zbyt mocno. Namiot powinien mieć trochę swobody ruchu.
Nasz kolega Wessel pokaże te powyższe etapy rozkładania namiotu w poniższym filmie:
Nie tylko rozstawienie namiotu może być wyzwaniem, ale także jego złożenie i zwinięcie jest sztuką samą w sobie. Postępuj zgodnie z planem krok po kroku zawartym w blogu „Jak złożyć namiot?”, aby namiot ponownie idealnie pasował do torby namiotowej.