Czy używałeś maty samopompującej do spania podczas wakacji? Mam nadzieję, że było to udane doświadczenie i już nie możesz się doczekać następnego razu. Bez względu na to, czy to będzie za kilka tygodni, czy dopiero w następnym sezonie, ważne jest, aby w międzyczasie odpowiednio ją przechować. Zwłaszcza jeśli chodzi o samopompujące się maty do spania. Podczas gdy na przykład mata z pianki po prostu może być zwinięta i schowana do torby, maty samopompujące wymagają trochę więcej uwagi podczas przechowywania. W tym blogu wyjaśnimy Ci wszystko na ten temat.
Wypełnienie
Samopompujące się maty do spania cieszą się popularnością nie tylko ze względu na wysoki komfort snu i izolacyjność, ale także ze względu na łatwość użycia. Nie potrzebujesz pompki do ich nadmuchiwania, ponieważ same napełniają się powietrzem. Samopompujące się maty do spania składają się z izolującej, sprężystej pianki w hermetycznej powłoce z jednym lub kilkoma wentylami. W stanie zrolowanym – tak kupujesz matę – ta mata jest ściśnięta, ale sprężysta. Powstaje przez to podciśnienie. Możesz to porównać do gąbki. Możesz ją ścisnąć do bardzo małej wielkości. Jeśli ją puścisz, wraca do swojego pierwotnego kształtu. W przypadku maty do spania rozszerza się poprzez otwarcie wentyla, co pozwala na dostanie się powietrza do środka.
Czy zwijać matę?
Mata do spania kupowana jest zazwyczaj w postaci zrolowanej, w pokrowcu do przechowywania. Zrolowanie maty jest dobrym sposobem transportu, dzięki czemu zajmuje ona jak najmniej miejsca.
Wydaje się logiczne, aby po użyciu znowu zrolować matę i schować ją do pokrowca. To właśnie tak postępujemy z namiotami, śpiworami i dywanami na kempingu. Jednakże zalecamy, aby po użyciu maty samopompującej nie zrolować jej. Gdy rdzeń piankowy jest zbyt długo ściskany, wypełnienie ulega znacznemu uszkodzeniu. Skutkuje to tym, że mata potem nie nadmuchuje się już prawidłowo lub w ogóle nie napełnia się sama. Rdzeń pozostaje w stanie sprężonym, co oznacza, że konieczne jest użycie pompki do ponownego napompowania maty.
Prawidłowy sposób przechowywania:
- Otwarta i nadmuchana: przechowuj matę rozłożoną i napełnioną powietrzem, aby uniknąć ściskania rdzenia piankowego.
- Z otwartym wentylem: pozostaw wentyl otwarty, dzięki czemu ewentualna wilgoć wewnątrz maty może swobodnie się wydostać. Wilgoć w środku jest największym wrogiem maty do spania.
- na stojąco lub na leżąco: upewnij się, że na macie nie leżą ani nie opierają się o nią żadne ciężkie przedmioty.
- Ciepło i sucho: sucha przestrzeń, w której przechowywana będzie mata, jest bardzo ważna, więc nie pozostawiaj jej w wilgotnej piwnicy ani w szopie.
Gdzieś w domu zawsze znajdzie się miejsce na matę. Może być postawiona pionowo za drzwiami lub za szafą, leżeć na szafie lub pod łóżkiem.
Uwaga: nigdy nie dmuchaj w matę do spania ustami, jeśli nie napełnia się już sama. Powietrze z płuc jest wilgotne i natychmiast kondensuje się z delikatnymi segmentami maty. Może to prowadzić do powstawania pleśni i uszkadzania rdzenia piankowego. Jeśli jednak wilgoć w jakiś sposób dostała się do maty, połóż ją z otwartym wentylem na słońcu, aby wilgoć mogła wyparować. Zroluj matę kilka razy i wyciśnij powietrze (a co za tym idzie, wilgoć) z maty.
Jeśli będziesz przestrzegać powyższych wskazówek, twoja mata do spania pozostanie długo jak nowa, a każde użycie będzie sprawiać ci radość z jej samopompującej właściwości.