przechowywanie samopompującej maty do spania

Kiedy Twoje wakacje na kempingu dobiegły końca i nadszedł czas, aby ponownie schować sprzęt kempingowy, ważne jest, aby przechowywać go we właściwy sposób, abyś mógł ponownie z niego korzystać podczas następnych wakacji na kempingu! Maty do spania występują w różnych wariantach, ale także różnią się sposobem ich przechowywania. Podczas gdy maty piankowe, na przykład, można po prostu zwinąć i włożyć z powrotem do torby, samopompujące maty do spania mają nieco więcej wymagań dotyczących przechowywania. Na tym blogu powiemy Ci, jak prawidłowo przechowywać samopompującą matę do spania i na co zwrócić uwagę.

Wypełnienie

Samopompujące maty do spania, znane również jako self inflating mata, cieszą się popularnością nie tylko ze względu na wysoki komfort snu i izolacyjność, ale także ze względu na łatwość użycia. Nie potrzebujesz pompki do ich nadmuchiwania, ponieważ same napełniają się powietrzem. Samopompujące się maty do spania składają się z izolującej, sprężystej pianki w hermetycznej powłoce z jednym lub kilkoma wentylami. W stanie zrolowanym – tak kupujesz matę – ta mata jest ściśnięta, ale sprężysta. Powstaje przez to podciśnienie. Możesz to porównać do gąbki. Możesz ją ścisnąć do bardzo małej wielkości. Jeśli ją puścisz, wraca do swojego pierwotnego kształtu. W przypadku maty do spania rozszerza się poprzez otwarcie wentyla, co pozwala na dostanie się powietrza do środka.

W jaki sposób działa samopompująca mata do spania

Czy zwijać matę?

Mata do spania kupowana jest zazwyczaj w postaci zrolowanej, w pokrowcu do przechowywania. Zrolowanie maty jest dobrym sposobem na transportu, dzięki czemu zajmuje ona jak najmniej miejsca. Wydaje się logiczne, aby po użyciu znowu zrolować matę i schować ją do pokrowca. To właśnie tak postępujemy z namiotami, śpiworami i dywanami na kempingu. Radzimy jednak nie przechowywać maty samopompującej, w postaci zwiniętej, po jej użyciu. Gdy rdzeń piankowy jest zbyt długo ściskany, wypełnienie ulega znacznemu uszkodzeniu. W rezultacie mata nie będzie się później prawidłowo napełniać powietrzem. Rdzeń pozostaje wtedy w stanie sprężonym, co oznacza, że konieczne jest użycie pompki do ponownego napompowania maty.

Uwaga: Nigdy nie nadmuchuj maty do spania ustami, jeśli sama przestanie się nadmuchiwać. Powietrze z twoich płuc jest wilgotne i natychmiast łączy się z drobnymi segmentami maty. Może to powodować powstawanie pleśni, niszcząc rdzeń piankowy. Czy wilgoć jednak dostała się do maty? Połóż matę na słońcu z otwartym zaworem, aby wilgoć mogła się wydostać z jej wnętrza. Zwiń matę kilka razy wyciskając z niej powietrze (a tym samym wilgoć).

Chcesz zwinąć swoją samopompującą matę do spania na czas transportu? Obejrzyj poniższy film, w którym Rosanne pokazuje krok po kroku, jak zrobić to we właściwy sposób.

Prawidłowy sposób przechowywania

  • otwarta i nadmuchana: przechowuj matę rozłożoną i napełnioną powietrzem, aby uniknąć ściskania rdzenia piankowego.
  • z otwartym wentylem: pozostaw wentyl otwarty, dzięki czemu ewentualna wilgoć wewnątrz maty może swobodnie się wydostać. Wilgoć w środku jest największym wrogiem maty do spania.
  • na stojąco lub na leżąco: upewnij się, że na macie nie leżą ani nie opierają się o nią żadne ciężkie przedmioty.
  • w cieple i dobrze wentylowanym pomieszczeniu: sucha przestrzeń, w której przechowywana będzie mata, jest bardzo ważna. Zapewnia to najdłuższą możliwą żywotność maty do spania.

Gdzieś w domu zawsze znajdzie się miejsce na matę. Może być postawiona pionowo za drzwiami lub za szafą, leżeć na szafie lub pod łóżkiem.

Przechowywanie maty do spania

Jeśli będziesz przestrzegać powyższych wskazówek, twoja mata do spania pozostanie długo jak nowa, a każde jej użycie będzie sprawiać ci radość.


Podziel się tym artykułem: